I ove godine članovi Lovačkog društva „Vidra“ – Dubravica proveli su ljetnu košnju cretnog staništa Posebnog rezervata i Natura 2000 područja Cret Dubravica. Košnja je provedena, temeljem sporazuma o suradnji JU Zeleni prsten Zagrebačke, Općine Dubravica i Lovačkog društvo, kako bi se omogućila provedba aktivnosti nužnih za opstanak ovog kritično ugroženog staništa koje je u Hrvatskoj opstalo na manje od 10 lokaliteta.

Cret Dubravica dom je nekoliko iznimno ugroženih vrsta, od kojih možemo istaknuti biljke okruglolisnu rosiku (poznata i kao biljka mesožderka) i bijelu šiljkicu, gljivu suhoperkinu močvarnicu koja je nađena jedino na Cretu Dubravica te vrlo rijetku vrstu kornjaša – čvorastog trčka. U tijeku je i botaničko istraživanje koje za nas provode stručnjaci Hrvatskog botaničkog društva, a prvi rezultati pokazuju smanjenje populacija značajnih vrsta te nužnost provedbe restauracije.

Botaničari su ove godine sudjelovali u košnji te su dali upute za košnju, pri čemu je najbitnije da se visina otkosa prilagodi tako da kosi čim niže u dijelovima koji obrastaju u neželjene vrste, a više u dijelovima creta gdje obitavaju rijetke vrste kojima treba omogućiti dovršetak cvatnje i plodonošenja. Vrlo je važno i da se pokošeni materijal makne što dalje od creta kako se nutrijenti koji nastaju kod razgradnje ne bi ispirali u cret i poticali rast neželjenih vrsta. Istraživanja se nastavljaju i tijekom jeseni, a u planu je i provedba jesenske košnje. Hvala svim sudionicima košnje i istraživanja na velikom uloženom trudu.