Dan zaštite Dinarida – 7. listopada, proglašen je 29. svibnja 2019. na Glavnoj skupštini parkova Dinarida – mreža zaštićenih područja Dinarida u Parku prirode Blidinje (Bosna i Hercegovina) ove godine obilježava se po treći put.

Svake godine, 7. listopada, ukazujemo na važnost prirodne i kulturne baštine zemalja Dinarskog luka, kao i na ispreplitanje prirodnog bogatstva i kulturno -povijesnih vrijednosti ovog po mnogočemu posebnog područja u Europi .

Ovogodišnji Dan zaštite Dinarida obilježava se pod sloganom #Obrazovanje sada i posvećen je važnosti obrazovanja u zaštićenim područjima kao važnom aspektu rada i funkcioniranja ovih najvrjednijih područja koje ima svaka država.

Tijekom prošle godine i nakon pandemije COVID-19, zbog uvođenja ograničenja kretanja, zaštićena područja su se suočila s brojnim problemima i negativnim utjecajima koji su ometali funkcioniranje upravljača i sprječavali ljude da posjećuju zaštićena područja.

Osim utjecaja na zdravlje i život ljudi, pandemija je sa sobom donijela i brojne društvene i ekonomske izazove s kojima se upravitelji zaštićenih područja bore već duže vrijeme.

Pandemija COVID-19 imala je vrlo negativan utjecaj na aspekt rada i suradnje s lokalnim zajednicama. Većina redovitih aktivnosti, događaja, planiranih događaja, radionica i obuka, koje su se trebale organizirati u zaštićenim područjima, otkazane su zbog pandemije COVID-19, a planirani obrazovni programi u zaštićenim područjima koji su bili važan aspekt njihovih aktivnosti bili su značajno smanjen ili potpuno prekinut ..

Edukacija o okolišu dugotrajan je proces koji ima za cilj razviti individualnu i kolektivnu svijest o očuvanju prirode i zaštićenim područjima. S obzirom na to da smo svjedoci sve veće prijetnje bioraznolikosti, oštećenja staništa i vrsta, kao i stalnog iskorištavanja prirodnih bogatstava, obrazovanje o zaštiti prirode neophodan je segment obrazovanja u cjelini društva. Učiteljima često nedostaju ekološka znanja i vještine potrebne za podučavanje u nekim aspektima kurikuluma zaštite prirode, pa je obrazovna uloga zaštićenih područja osobito važna u obrazovanju učitelja i učenika. Posljednjih desetljeća obrazovni program postao je bitna značajka funkcioniranja zaštićenih područja u cijelom svijetu, a obrazovanje je postalo ključno za održavanje cjelokupnog koncepta zaštićenih područja.

Svjesni smo izazova koje postavlja pandemija, ali sada je osobito važno održavati povezanost s prirodom kod djece i mladih. Osim zdravstvenih dobrobiti, boravak u zaštićenim područjima i upoznavanje njihove prirodne i kulturne baštine dovodi do pozitivnih promjena u ponašanju prema prirodi, odnosu prema svojoj lokalnoj zajednici.

Stoga ove godine želimo skrenuti pozornost na utjecaj pandemije COVID-19 na provedbu obrazovnih programa u zaštićenim područjima, ali i naglasiti važnost zaštićenih područja kao pravog mjesta za djecu i mlade da steknu vještine rješavanja problema, kritičkog razmišljanja i timskog rad.

Obrazovanje sada je i nama u Zelenom prstenu bio motiv da ove godine pokrenemo novi program „Mladi čuvari prirode“ u suradnji sa Šumarskim fakultetom u Zagrebu. Kroz dvije jednodnevne radionice, cilj je kod učenika razviti senzibilitet u promatranju prirode oko sebe u svrhu njene zaštite.

Prva radionica održana je u Natura 2000 području Šuma Žutica za učenike Osnovne škole Stjepana Basaričeka. Učenici su na radionici stekli nova znanja i vještina vezane uz bogatstvo prirodnog okoliša i stalno rastuću potrebu čuvanja prirode, učili su o šumskom bontonu, odnosno o dozvoljenim i zabranjenim aktivnostima u  prirodi, kako bi ista trpjela što manje negativnih posljedica uslijed ljudskih intervencija koje doživljava te kako bi njezin biljni i životinjski svijet bio bezbrižnim u svojim staništima.  Upoznajući biološku raznolikost i važnost šuma učili su kako razlikovati drveća po kori, listovima i plodovima, radeći ujedno od prirodnih sastavnica osebujna likovna djela – land art uratke, svojevrsna minimalistička pejzažna djela u slobodnom prostoru. Druga radionica održat će se u Posebnom ornitološkom rezervatu Sava-Strmec za učenike osnovne škole Sveta Nedjelja

Priroda se najbolje uči u prirodi, a znanje je najvrjednije kada se dijeli. Koncept upravljanja zaštićenim područjima prepoznaje da su kontinuirano informiranje i obrazovanje novih generacija najveće jamstvo očuvanja i opstanka vrijednosti takvih područja za buduće generacije.

 

DINARIDI

Dinaridi (Dinarski luk) jedan su od najvećih planinskih lanaca u Europi, koji povezuju osam zemalja jugoistočne Europe: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Hrvatsku, Kosovo, Makedoniju, Sloveniju i Srbiju.

Naziv Dinaridi dolazi od naziva planine Dinare koja se nalazi na granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a proteže se u središnjem dijelu planinskog lanca. Dinaridi se protežu u smjeru sjeverozapad-jugoistok, dužinom od oko 650 km uz obalu Jadranskog mora. Najviši planinski masiv Dinarida su Prokletije, s vrhom Maje Jezerce (2694m).

Parkovi Dinarida – mreža zaštićenih područja Dinarida posvećena je poboljšanju prirodnih i kulturnih vrijednosti zaštićenih područja Dinarida, njihovoj promociji i podršci, kao i primjeni dobrih praksi održivog razvoja i upravljanja. Mrežu Dinaridskih parkova čini više od 90 zaštićenih područja iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova *, sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije. Članovi Parkova Dinarida također su i pojedinci, ljubitelji prirode i prijatelji mreže od njezina osnutka. Asocijacija je osnovana krajem 2014. godine sa sjedištem u Podgorici na temelju sporazuma između 8 država Dinarskog luka – Big Win II.