Prva dionička radionica za izradu Plana upravljanja područjem ekološke mreže Varoški lug održana je u utorak, 26. travnja 2022., u Dubravi. Dionici koji djeluju u ovom području pozvani su kako bi se uključili u proces izrade plana upravljanja s ciljem unaprjeđivanja suradnje, upoznavanja s projektom, identificiranja vrijednosti, pritisaka i prijetnja područja te zajedničkog definiranja buduće vizije. Na radionici su sudjelovali predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Općine Dubrava, Hrvatskih šuma i Lovačkog Društva Golub Dubrava. Zahvaljujemo svima koji su se odazvali te svojim sudjelovanjem doprinijeli kvaliteti budućeg Plana upravljanja.

Natura područje Varoški lug uključuje područje posebnog zoološkog rezervata  i posebnog rezervat šumske vegetacije Varoški lug. Posebni zoološki rezervat Varoški lug, površine 897,03 ha, leži jugozapadno od Vrbovca. Ovo je područje osobito faunistički zanimljivo jer u njemu obitavaju brojni predstavnici srednjoeuropske faune: jelen, srna, divlja svinja, divlja mačka, jazavac, kuna zlatica, lisica, lasica, tvori i dr. Područje obiluje brojnim ptičjim vrstama, kao što su škanjac, eja močvarica, veliki djetlić, mali djetlić, plavetna sjenica, crnoglava sjenica, brgljez i mnoge druge. Vrijednost ovog rezervata je u tome što se na tom prostoru gnijezde crna roda i orao kliktaš, a postoji i mogućnost za gniježđenje orla štekavca.

Posebni rezervat šumske vegetacije Varoški lug tipično je stanište šume hrasta lužnjaka u kojem su zastupljene zajednice hrasta lužnjaka i graba na gredama, a u nizinama šume hrasta lužnjaka s velikom žutilovkom i rastavljenim šašem.

U Hrvatskoj postoje dvije vrste roda, bijela i crna. Za razliku od svoje bijele rođakinje koja na krovovima i dimnjacima čuva hrvatska sela, samo pravi i strpljivi poznavatelji ptica mogu uočiti gnijezdo crne rode u visokim krošnjama starih šuma. Ona obitava u mirnim šumama koje su okružene potocima, lokvama, barama, kanalima i vlažnim livadama. Gnijezdo gradi na velikom starom drveću. Crne rode su monogamne. Parovi su dugotrajni, ali veza tijekom godine najčešće traje samo za gnijezdeće sezone i obnavlja se svakog proljeća.