Prva dionička radionica za izradu Plana upravljanja područjem ekološke mreže Žutica održana je u srijedu u Ivanić-Gradu.

Dionici koji djeluju u ovom području pozvani su kako bi se uključili u proces izrade plana upravljanja s ciljem unaprjeđivanja suradnje, upoznavanja s projektom, identificiranja vrijednosti, pritisaka i prijetnja područja te zajedničkog definiranja buduće vizije.

Na radionici su sudjelovali predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva poljoprivrede, Sisačko moslavačke županije, Općine Križ, Muzeja Ivanić-Grada, LAGa Moslavina, INA – Industrije nafte d.d., Hrvatskih voda, Hrvatskih šuma, Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije, Hrvatskog šumarskog instituta, OŠ Stjepana Basaričeka Ivanić-Grad, OŠ Milke Trnine Križ, Društva prijatelja prirode – Ivanić Grad, Udruge Terra Nostra, Udruge uzgajivača posavskog konja “Ivanić-Grad”, Središnjeg saveza uzgajivača konja hrvatski posavac, Lovačkog društva Fazan Topolje, Udruge BIUS i OPG-a Ivica Dadović.

Šuma Žutica je jedna od najvećih nizinskih poplavnih šuma u Hrvatskoj i prva prirodna retencija rijeke Save nizvodno od Zagreba. Prostire se u zoni poplavnog područja Lonjskog polja, na više od 4 600 ha i spada u nizinske poplavne šume. Od Zagreba je udaljena tridesetak kilometara i smještena je na području grada Ivanić – Grada i općine Križ. Poplavno područje šume Žutica karakteriziraju rukavci, kanali, mrtvaje, jezerca i pogodno su stanište za raznolik životinjski svijet.

Osim nepreglednih močvara za Žuticu je karakteristična šuma pravih zelenih divova hrasta lužnjaka u čijoj sjeni raste grm velike žutilovke po kojem je šuma, najvjerojatnije, i dobila ime. Na rubu šume nalazi se jedno od najdinamičnijih, ali nažalost i najugroženijih staništa – to su poplavni pašnjaci šume Žutica.

Specifična je po tome što je već 40 godina naftno polje s više od 200 bušotina, a u šumi je opstao bogat biljni i životinjski svijet karakterističan za močvarne šume sjeverne Hrvatske. U šumi Žutica pronalazimo vrlo velik broj različitih staništa.

Zanimljivo je napomenuti da je u šumi Žutica pronađena četvrtina od ukupnog broja vrsta vodozemaca i gmazova koji žive u Hrvatskoj. Zbog toga izuzetnoga bogatstva biljnoga i životinjskoga svijeta, Žutica je dio Europske ekološke mreže – Natura 2000.

Dosadašnjim istraživanjima zabilježeno je preko 500 vrsta leptira, 9 vrsta vodozemaca i 6 vrsta gmazova. Žutica je važno stanište velikog i dunavskog vodenjaka, crvenog mukača, barske kornjače, dabra i vidre.